logo


В болница „Централ Хоспитал“ лекуват 12-годишен с тежък диабет и BMI - 31

В болница „Централ Хоспитал“ лекуват 12-годишен с тежък диабет и BMI - 31
06 Авг 2024
560

В Отделението по Педиатрия на болница „Централ Хоспитал“ диагностицираха 12-годишно дете с диабет тип 2.
Родителите потърсили консултация с известния детски ендокринолог и началник на отделението д-р Анелия Балабанова заради затлъстяване на момченцето от 3-годишна възраст. Те разказали, че до този момент са правили многобройни неуспешни опити да свалят килограмите. Малкият тежал 90 кг, бил висок – 170, а индексът му на телесна маса – BMI, бил 31 при норма в тази възраст от 12 до 24.

Веднага назначих глюкозо-толерантен тест и когато излязоха резултатите, останах изненадана, защото се оказа диабет тип 2 – кръвната захар беше 11,1 mmol/l . „Случаят е особено рядък, той е вторият, при който се установява това заболяване при хора, ненавършили 20 г. в над 20-годишната ми практика като специалист, коментира д-р Балабанова. - На много деца – поне 3-4 в седмицата, провеждаме глюкозо-толерантен тест, но много рядко откриваме диабет от втори тип.“

Майката и бащата споделят, че от 3-годишната си възраст е с наднормено тегло и се храни нездравословно.
Освен неправилния хранителен режим причина за появата на заболяването има роля и фамилната обремененост.
Ендокринологът веднага стартира терапия, в която на първо място е рационалното хранене. Изключва пиенето на всички подсладени напитки. Разрешена е само вода. Табу са бързите захари и пакетираните храни, а също и ядките.

На второ място е редовната умерена физическа активност – поне по час спорт 3 пъти в седмицата.
Назначено е и медикаментозно лечение, редовно проследяване на състоянието и растежа, както и на пубертета.
Д-р Балабанова припомни, че децата трябва да се хранят балансирано от раждането си. Тъй като техният метаболизъм е изграждащ, имат нужда от повече протеини. Неподходящи за никого и особено за тях са ограничителните и едностранчиви диети, като кето, протеинова, гладуване и т.н. За пореден път тя повдигна въпроса, че е необходимо в училище да се обърне сериозно внимание на здравословното хранене, а децата да бъдат възпитавани и обучавани какво да консумират и какво не. Тя призова при проблем с килограмите родителите да търсят консултация с лекар, вместо сами да „назначават“ изследвания и да провеждат терапии на децата си. Самолечението не е ефективно, а и крие риск да се пропусне сериозно заболяване, както в случая с 12-годишното момче.